Tunceli’nin Ovacık ilçesine bağlı Ağaçpınar köyüne zıt laleleri fotoğraflamak için giden tabiat fotoğrafçısı Malik Kaya, laleleri köklerinden koparan 3 bireyle karşılaştı.
Kaya, duruma reaksiyon gösterip laleleri söküp götürenleri de görüntüledi.
60 BİN 163 TL PARA CEZASI VAR
Ters lale üzere endemik cinsleri koparan şahıslara, Tabiat Muhafaza ve Ulusal Parklar tarafından 2872 sayılı Etraf Kanununun 9. Hususunun a ve f bendinde belirtilen konulara karşıt olarak “biyolojik çeşitliliği tahrip etmek” suçundan 60 bin 163 lira idari para cezası uygulanıyor.
KOPARANLAR KAYIT ALTINA ALINDI
Duruma reaksiyon gösteren ve o anları yanında bulunan arkadaşıyla birlikte kayıt altına alan Kaya, “Ters lalelerin anavatanı Hakkari olarak biliniyor. Fakat vilayetimizde de yaygın formda varlar. Bizler de her yıl seyahat kümeleriyle birlikte aykırı lalelerin bulunduğu alanlara giderek bu hoşlukları fotoğraflıyoruz. En son gittiğimizde aksi laleleri köklerinden koparan 3 kişi gördük. Kendilerine reaksiyon göstermem üzerine bana hakaretlerde bulundular. ‘Biz bunlara sahip çıkıyoruz’ halinde pişkince yanıtlar verdiler. Yanımda bulunan arkadaştan bu durumu kayıt altına almasını istedim. Endemik bir cins olan aksi laleleri koparan bu şahıslar hakkında gerekli yasal sürecin yapılmasını istiyorum.” dedi.