Son devirlerde toplumsal medyada pek tanınan bir olay var biliyorsunuz; şu muz meselesi! İtalyan Sanatçı Maurizio Cattelan’ın duvara bantlanmış muz yapıtı, toplumsal medyanın gündemine oturdu. Moda ve Sanat Fotoğrafçısı arkadaşım Ufuk (Altunkaş) da, muz sanatını kendi sanatı ile harmanladı. O denli ki haberlerde bile izledim onu. Artık onunla ilgili ben de biraz yazmak istiyorum; hoş işler peşinde. Evvel biraz şu muz sanatına bir göz atalım tabii…
(Ufuk Altunkaş)
Muz sanatı ile nasıl tanıştık
Her şey Cattelan’ı, Arka Basel Miami’de, bir muzu duvara “duck tap” isimli bir bantla yapıştırmasıyla başladı. Aslında tahminen de “Komedyen” ismini verdiği bu eser 120 bin dolara alıcı bulduğunda! Sonrası malum esasen, toplumsal medya coştu. Sanırım o da Performans Sanatkarı David Datuna’nın stant esnasında muzu yiyerek performans sergilediğini ilan ettiğinde başlamış oldu.
Kimine nazaran bu, sanat ismi altında emek verilmemiş bir saçmalıktı. Kimine nazaran ise, o muz online ortamda paylaşıldıkça bir sanat yapıtına dönüştü. Cattelan, şimdiye dek buna benzeri pek çok sanat çalışması sundu. Çağdaş sanat, kaçtır beşerler için alay konusu. O his hepinize olmuştur, müze gezersiniz ve birden “Bunu ben de yaparım!” hissi doğar ya hani. İşte Cattelan aslında bunun farkında ve tıpkı hissi tekrar üretiyor.
Ve evet, tahminen de hepimiz o muzun bir parçasıyız…
BU SEFERKİ HALİM BİRAZ ALAYCIYDI
Fotoğraflarını muzladı
İşte o kesimlerden birini sunan da Ufuk’tu. Şöyle bir küçük bahsedersek, Ufuk, Türkiye’de Mimar Sinan Üniversitesi mezunu. 35 yaşında ve 17 yıllık bir meslek ömrü var. Berlin Humboldt’ta okurken tıpkı vakitte Berlin’de Sanat Akademisi’nde de Fine Arka Photography eğitimi aldı. Bunun yanında Berlin, Londra, İstanbul ve İzmir’de stantlar açtı. Bir sefer Contemporary İstanbul’a da katıldı. Yakın vakitte da 11. standı ile selamlayacak. Ondan da bahsedeceğim; fakat evvel şu muz sanatını sordum ona…
– Bunu neden yaptın ve olay nerelere geldi?
Genelde benim toplumsal medyadaki paylaşımlarımda daima bir eleştirel yanım vardır. Bu seferki halim biraz alaycıydı. Bunu yapan sanatçı aslında günümüzün sanat anlayışını eleştirmek için yaptı ve insanların kendisiyle yüzleşip ikileme düşmesini sağladı. Benim yaptığım aslında tam olarak buydu. Var olan, benim için bedelli fotoğraflarıma yalnızca muzu eklemek, bir anda fotoğraflara olan ilgiyi artırdı. Bu durum ister istemez bir sanatçı ismine üzücü olsa da, eğlenceli olduğunu inkâr edemem 🙂
7 ÖLÜMCÜL GÜNAHTAN ESİNLENDİM
Yeni stant pek yakında
Ufuk, pek yakında yeniden sıra dışı bir stantla buluşturacak bizi. Ona, “Inner Demon” ismini verdi, yani “İçimizdeki Şeytan”. Sordum, onu da anlattı…
– Ufuk, bizi yakın vakitteki serginle ilgili bilgilendirir misin?
7 ölümcül günahtan esinlendim. 7 adet print olacak. İnsanların dünyevi dileklerini kendi yorumumla sunma planım var. Olağan ki benim manipülasyon yeteneğim de devreye girip artworklere de dönüşebilir bu hikâye…
NOT: Ufuk Altunkaş fotoğraflarının tamamına ulaşmak için tıklayınız.
*
Damla Karakuş
Instagram: